آکادمی گلوفاعتماد به نفسعزت نفسموفقیت در روابطموفقیت فردی

سه روش بی نظیر برای غلبه بر کمرویی و خجالت

سه روش بی نظیر برای غلبه بر کمرویی و خجالت

سلام و درود دوست ارزشمندم. در این مقاله از آکادمی گلوف می خواهیم کمی به خجالت و کمرویی بپردازیم و در نهایت هم 3 راهکار بی نظیر بهت میدم که خجالت و کمرویی رو به راحتی و به مرور رفع کنی. خجالت و کمرویی یکی از ضعف های رفتاری و شخصیتی در ما آدم هاست که اگر بهش غلبه نکنیم و رفعش نکنیم چالش های زیادی رو برای ما ایجاد میکنه و به مرور ما رو در شرایط نامطلوبی قرار میده. خجالت و کمرویی بخاطر نبود عزت نفس و اعتماد به نفس کافی در ما ایجاد میشه و همونطور که گفتم اگر بهش بها بدیم فقط شرایط رو برای خودمون رنج آور تر و سخت تر می کنیم. پس اگر تو هم خجالتی و کمرو هستی باید این مسئله رو جدی بگیری و برای رفع این نقطه ضعف شخصیتی وقت بزاری.

چرا باید به خجالت و کمرویی غلبه کنیم؟

ما انسان ها به عنوان موجوداتی اجتماعی باید بتوانیم در جامعه به راحتی ابراز وجود کنیم و به راحتی با جامعه ارتباط برقرار کنیم. پس تا زمانی که من بعنوان یک فرد خجالتی و کمرو نتوانم به راحتی با جامعه ارتباط موثر و درست برقرار کنم و نتوانم به راحتی ابراز وجود کنم، طبیعتا زندگی برای من بسیار سخت می شود. همچنین از آنجایی که افراد خجالتی و کمرو قدرت “نه” گفتن ندارند، اغلب اوقات مورد سوء استفاده قرار می گیرند و همیشه تن به انجام کارهایی می دهند که تمایلی به آن ندارند. یک فرد خجالتی و کمرو هرگز توانایی دفاع از حق خود را ندارد یا به نوعی نمی تواند حق خود را درخواست کند، پس در اکثر مواقع حق او پایمال می شود. یک فرد خجالتی و کمرو به شدت جامعه گریز است و کلا از آشنایی با افراد جدید یا ورود به جمع های جدید هراس دارد، و همین مسئله چالش های زیادی را برای او ایجاد می کند.

من به جرعت می توانم بگویم که خجالت و کمرویی می تواند یک فرد را حتی به اوج پوچی برساند تا جایی که فرد به خودکشی فکر کند! خجالت و کمرویی حتی باعث ایجاد عوارض جسمانی زیادی نیز می شود. چرا که فرد خجالتی اکثر مواقع را در حالت استرس و اضطراب و هراس سپری می کند که این ها خود برای سلامتی جسمانی و روحی به شدت مضر هستند. در دوره جامع عزت نفس و کنترل ذهنِ گلوف من گفتم که جسم به خودیه خود هیچ است و درواقع شرایط جسمانی حاصل شرایط ذهنی و روحیه ماست. پس از آنجایی که یک فرد خجالتی شرایط ذهنی مشوشی را داراست، طبیعتا بعد از مدتی با عوارض جسمانی هم رو به رو می شود! و کلی مسائل دیگر که فکر میکنم اشاره به همین ها به تنهایی کفایت می کند برای اهمیت این مسئله و این که تو بدانی رفع این اختلال رفتاری چقددددر مهم و حیاتیست.

خب در ادامه 3 راهکار و تمرین بی نظیر را یاد میگیری که با پیاده کردن همین 3 راهکار، تغییرات زیادی را می توانی ایجاد کنی و تا حد چشمگیری خجالت و کمرویی در وجودت کاهش پیدا میکند

غلبه بر خجالت و کمرویی

همیشه اولین نفر در جمع ها حاضر شو

اولین کاری که به تو کمک می کند تا بتوانی خیلی راحت تر به خجالت و کمرویی خود در جمع ها غلبه کنی دقیقا همین است! وقتی که تو یک دفعه و ناگهان وارد جمعی چند نفره می شوی، از آنجایی که همزمان چندین نگاه سنگین به سمت تو هدایت می شود، داشتن رفتار درست و استاندارد برای تو بعنوان فردی خجالتی قطعا بسیار دشوار است. پس بهترین کار این است که تو در ابتدا و اول از همه در محفل ها حضور داشته باشی تا یکی یکی با افراد جدید تعامل برقرار کنی. در این شرایط نه تنها رفتار درست تر و مناسب تری را بروز می دهی بلکه تمرین غلبه بر خجالت و کمرویی برای تو خیییلی راحت تر می شود.

دیگران آینه مقابل تو هستند

همین الآن این سوال رو از خودت بپرس، دوست داری وقتی وارد جمعی می شوی چه برخوردی با تو داشته باشند؟ دوست داری با لبخند و پر انرژی و با حال خوب از تو استقبال کنند و هدایتت کنند به بهترین جایگاه برای پذیرایی. یا این که به محض ورودت به جمع، افراد با نگاهی سوال برانگیز و سلامی بسیار سرد و بی روح و پچ پچ کنان از تو استقبال کنند. کدام یک از این رفتار ها را می خواهی؟ خب طبیعتا رفتار اولی را، یعنی دوست داری بهترین و گرم ترین و محترمانه ترین و صمیمی ترین استقبال را در جمع ها تجربه کنی.

همانطور که گفتیم، افراد دقیقا آینه مقابل تو هستند. پس با این حساب تا وقتی که تو خودت به محض ورود در جمع سرخ و سفید می شوی و ضعیف ترین استایل را به خودت می گیری و با صدایی ضعیف سلامی خشک و خالی میکنی و سریعا در گوشه ای از جمع کز میکنی، چطور انتظار داری با تو رفتاری برخلاف این شود؟! دوست گلم اگرررر تو میخواهی در جمع ها با لبخند و پر انرژی و با حال خوب از تو استقبال کنند پس اولین کسی که باید این رفتارها را بروز بدهد خود تو هستی! درواقع تو باید به محض ورود به جمع، پر انرژی و با حال خوب و رسا سلام کنی و صحبت کنی و طوری رفتار کنی که حاضرین در جمع نهایت احساس خوب و انرژی مثبت را از تو دریافت کنند. وقتی آن ها انرژی و حال خوب را از تو دریافت میکنند در لحظه چندین برابرش را به تو برمی گردانند. چرا؟ خب طبیعیه چون آن ها آیینه مقابل تو هستند …

پس از این لحظه به بعد باید هر جمع جدید را مثل زمین بازی ببینی برای تمرین کردن این رفتار های درست و تقویت اعتماد به نفس. در هر جمع سعی کن بهتر از قبل رفتار کنی و این را بدان که یک شبه تو به اوج اعتماد به نفس بالا نمیرسی و باید تکامل طی شود. اگر فقط روزی یک درصد بهتر از دیروز عمل کنی در مدت زمانی کوتاه تو انقلابی را در شخصیت خود رقم میزنی. پس بجای فرار از جمع ها سعی کن این جمع ها را مثل زمین بازی و مکانی برای تمرین کردن ببینی و هربار سعی کن بهتر از قبل عمل کنی و هر بار بهتر ابراز وجود کنی تا به مرور خجالت و کمرویی در وجودت کاهش پیدا کنند و در نهایت رفع شود

غلبه بر خجالت و کمرویی

موقعیت های راحت تر برای رفع خجالت و کمرویی را جدی بگیر

طبیعتا ابراز وجود و رفتاری با اعتماد به نفس در مقابل چندین نفر و یا در مکان های خیلی شلوغ برای تو دشوار است، اما یک سری موقعیت هایی هم هست که ما خییییلی راحت تر می توانیم غلبه بر خجالت را تمرین کنیم اما به خاطر نگرش غلط و کاملگرایی اصلا از این موقعیت ها استفاده نمیکنیم. به عنوان مثال یکی از این موقعیت ها هنگامیست که می خواهی سوار تاکسی شوی. زمانی که می خواهی وارد تاکسی شوی مثل جنازه ننشین و موقع پیاده شدن هم مثل تراکنش ناموفق پیاده نشو!!! وقتی سوار تاکسی می شوی پر انرژی و با حال خوب و لبخند به راننده خداقوت بگو و مقصد رو به او اعلام کن و اگر شرایطش بود هم می توانی حتی کمی با او راجع به مسائل روز صحبت کنی. (البته مسائل و مباحث مثبت نه حرف های پوچ و منفی و تکراری!). همچنین موقع پیاده شدن هم مجددا با انرژی و حال خوب از راننده تشکر و خداحافظی کن. احتمالا از نظر تو این یک موقعیت کاملا عادی و پیش پا افتاده باشد اما حقیقت این است که همین قدم کوچک زمینه سازیه بی نظیریست برای شروع تغییرات بزرگتر.

یکی دیگر از موقعیت ها که ما خیلی راحت تر می توانیم تمرین کنیم و به خجالت و کمرویی خود غلبه کنیم مکان هایی مثل فروشگاه هاست. من به شخصه افراد زیادی را دیده ام که به ندرت وارد فروشگاهی می شوند یا بعنوان مثال وارد یک سوپرمارکت شده اند اما یک گوشه بی صر و صدا ایستاده اند و دقیقه ها منتظر میمانند تا خود فروشنده بلاخره آن ها را ببیند و بپرسد چه میخواهی؟! بعد هم آن فرد با لحنی ضعیف و شرمسار و حقارت بار میگوید فلان وسیله چند؟

درواقع موقعیت های این چنینی و مکان های عمومی هم یک زمین بازیه بی نظیر است برای این که تو شروع کنی به خجالت و کمرویی خود غلبه کنی. پس از این لحظه وارد هر فروشگاه که شدی، جوری ابراز وجود کن که تمام توجه ها به سمت تو معطوف شود. اصلا مهم نیست که چند مشتری در فلان سوپرمارکت وجود دارد، تو باید آنقدر پر انرژی وارد شوی و با صدایی رسا و با حس خوب ابراز وجود کنی که فروشنده ناخودآگاه از بقیه چشم بردارد و از تو استقبال کند. در این شرایط باید زبان بدن خود را نیز کنترل کنی و سرت را بالا بگیری و در راستای ستون فقرات خود بایستی و شروع کنی به برقراری ارتباط..

غلبه بر خجالت و کمرویی

کلام آخر

بعنوان ختم کلام باید بگویم که برای غلبه بر خجالت و کمرویی، نیازی به هوا کردن فیل یا شکستن شاخ غول نیست! باااااااور کن که همین قدم های کوچک، تغییرات بزرگ را رقم میزند. پس آموزه های این مقاله و دیگر مقالات سایت گلوف را تفریحی و روزنامه وار مطالعه نکن! و تک تک این راهکارها و آگاهی ها را با تمام وجود جدی بگیر و در زندگی پیاده کن تا نتایج بی نظیر حاصل شود.

با آرزوی بهترین ها، دوستدار تو ابراهیم شجاعی

 

مقالات زیر رو از دست نده

راهکار عالی برای تقویت عزت نفس و احساس ارزشمندی

یک روش عالی برای درمان استرس و اضطراب

8 گام طلایی تا قله عزت نفس! چگونه عاشق خود شویم

ابراهیم شجاعی

موسس و مدیر مسئول آکادمی گلوف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا