آکادمی گلوفاعتماد به نفسعزت نفس

افزایش اعتماد به نفس با یک تمرین ساده

گاهی اوقات بچه ها از من درخواست می کنن که تمرین هایی رو هم برای تقویت اعتماد به نفس ارائه بدم. چون سبک آموزشی من قالبا آگاهی محوره و 80 درصد به تزریق آگاهی می پردازم و تنها 20 درصد از آموزش رو به تمرین و راهکار اختصاص میدم. خب در این باره هم در مباحث پیشین توضیحاتی رو ارائه دادم و گفتم که من معتقدم پادزهر تمام خلاء های درونی ما «آگاهی» هست و ما در گام اول باید تمام آگاهی های لازمه رو دریافت کنیم و با تکرار اون ها رو درک کنیم تا به صورت خودکار رفتار و روند ما هم تغییر کنه. همچنین معتقد هستم تمرین ها تنها به نهادینه شدن آگاهی ها کمک می کنن و به تنهایی نتایج دائمی و با ثباتی رو برای ما به ارمغان نمیارن.

تمرین برای تقویت اعتماد به نفس

خب با توجه به توضیحات مقدمه، طبیعتا من همچنان طبق سبک و استایل خودم به آموزش می پردازم، اما از این به بعد تصمیم دارم در کنار ارائه آگاهی های خالص و ناب، به ارائه تمرین های جذاب و نتیجه بخش هم بپردازم و قراره کلی تمرین و راهکار عالی بهتون بدم تا با این تمرین ها به رشد خودتون سرعت ببخشید.

در نظر داشته باش که در این برهه از تاریخ زندگی بشری که دسترسی به اطلاعات و آموزش ها بی نهایته، قطعا آموزش های کاربردی و آموزش های بی هوده در هم تنیده شده و تو باید پیرو آموزش هایی باشی که به طور ریشه ای و اصولی باعث رشدت میشن، و باید یاد بگیری که از مسیر آموزش های زرد و پوچ فاصله بگیری. این ها رو گفتم تا بگم از بابت آموزش های آکادمی گلوف خیالت کاملا راحت باشه، چون من چیزی رو آموزش نمیدم، مگر این که خودم مدت ها در زندگیم انجام داده باشم و نتیجش رو گرفته باشم.

اطلاعات و آگاهی های بی نظیر زیادی رو در ذهنم دارم که فقط چون خودم هنوز بهشون عمل نکردم در اختیار شما قرار ندادمه! یعنی من تنها زمانی به ارائه آگاهی و راهکار می پردازم که خودم اون مسیر رو رفته باشم و با پوست و گوشت و استخونم درکش کرده باشم و در نهایت میام با ایمان کامل به شما دوستای گلم هم آموزش میدم. بسیار خب، دیگه مقدمه چینی تا همینجا کافیه و بهتره که بریم سر اصل مطلب. در ادامه میخوام یک تمرین بهت یاد بدم که با انجام دادنش هم عزت نفس و هم اعتماد به نفست به شدت تقویت میشه و همچنین شهامت در وجودت گسترش پیدا می کنه.

چرا انجام تمرین ها مهم است؟

خب در ادامه به طور موشکافانه میخوام توضیحات رو بهت ارائه بدم و در نهایت بهت بگم که چکار کنی تا اعتماد به نفس و عزت نفس در وجودت رشد کنه. ببین دوست گلم، آدمی که عزت نفس و اعتماد یه نفس پایینی داره، طبیعتا احساس لیاقت و ارزشمندی نداره و به همین جهت حتی شهامت امتحان کردن چیز های با ارزش رو هم نداره! متوجهی چی میگم؟ یعنی آدمی که عزت نفس پایین داره اصلا با شرایط عالی راحت نیست و عادت کرده به شرایط معمولی.

خب آدمی هم که محدود به شرایط معمولی و حتی سطح پایین باشه، قطعا نمی تونه اعتماد به نفس رو تقویت کنه، چون من بارها گفتم همونطور که ذهنیت ما رفتار ما رو تعیین می کنه، از این طرف رفتار و تصمیمات ما هم ذهنیت ما رو رقم میزنه.

بزار مثال بزنم که بهتر متوجه بشی. وقتی که من اعتماد به نفس و عزت نفس پایینی دارم، طبیعتا احساس لیاقت و ارزشمندی هم نمی کنم و این باعث میشه تا من خودم رو یک آدم بی ارزش ببینم. همین باور به دنبال خودش ترس از شرایط عالی رو برای من به همراه میاره!

یعنی این که چون من عمیقا باور دارم ارزشمند نیستم و لیاقت بهترین شرایط رو ندارم، به همین جهت تجربه شرایط عالی برام ترسناک میشه! این مسئله شاید به ظاهر مسخره باشه اما این حقیقت زندگی ماست و حتی من هم در گذشته همینطور بودم و اصلا با شرایط خوب مشکل داشتم …!

پس نداشتن باور لیاقت و ارزشمندی و ترس از شرایط عالی، این دو بر روی تمام تصمیمات و رفتار و اعمال من تاثیر مستقیم میزارن و همین باور و احساسات باعث میشن تا من موقع خرید لباس، معمولی ترین و ارزون ترین لباس رو بخرم، موقع خرید ماشین، یک پراید درب و داغون بخرم و بگم بابا همین هم از سر ما زیاده!، وقتی گرسنم میشه به جای رستوران، برم فلافلی دایی غلام و ارزون ترین و بی کیفیت ترین ساندویچ رو بخرم بخورم، و کلی مثال دیگه از تصمیمات و رفتار های ما که حاصل عدم احساس لیاقت و ترس هستند.

اگر یادت باشه گفتم که ذهتیت ما رفتار ها و حتی تصمیمات ما رو رقم میزنه. خب دیگه مثال هم برات زدم تا کامل متوجه بشی. این یعنی چی؟ این یعنی این که ما باید ذهنیتمون رو اصلاح کنیم تا رفتار و تصمیماتمون هم اصلاح بشه. اماااااا باید بدونی که تنها به اصلاح ذهنیت نباید بسنده کرد و در کنارش ما باید آگاهانه رفتار ها و تصمیمات متفاوت رو هم شروع کنیم تا به طور تصاعدی تغییرات رو در خودمون رقم بزنیم.

چون ذهنیت بر رفتار، و رفتار بر ذهنیت اثر میزاره و این ها مکمل هم هستن. پس اگر فقط در تلاش باشی که رفتار ها و تصمیمات متفاوت بگیری یا اگر فقط تلاش کنی روی ذهنیتت کار کنی طبیعتا نتایج با ثباتی رو کسب نمی کنی. تنها زمانی تغییرات بنیادی و دائمی رو رقم میزنی که به طور همزمان روی هر دو کار کنی.

حالا با این تفاسیر، برای تغییر ذهنیت که آموزش های بی نظیری بر روی سایت آکادمی گلوف منتشر شده که می تونی ازشون بهره مند بشی. از آموزش های رایگان گرفته تا دوره ها. اما در این مقاله قراره من تمرینی برای اصلاح تصمیمات و رفتار بهت بدم تا در کنار تغییر ذهنیت، روی رفتار و تصمیماتت هم کار کنی تا به طور چشمگیر اعتماد به نفس رو در وجودت تقویت کنی.

پس یادت باشه که تمرین ها قراره تغییرات رو در رفتار و عملکرد تو رقم بزنن و به این واسطه ذهنیت و شخصیت تو رو رشد بدن. تمرین ها ابزار های عالی هستن برای این که به رشد و تکامل تو سرعت می بخشن و درسته که من خودم به شخصه بیس و اساس فعالیتم آگاهی محوره، اما اگر چیزی به من کمک کنه تا با سرعت بیشتری آگاهی ها رو درک و باور کنم، پس حتما از اون استقبال خواهم کرد. خب چه چیزی تاثیرگذار تر از همین تمرین و یا تمرینات دیگه که قراره در کنار هم یاد بگیریم؟ لب کلام، من تمرین و راهکار رو بهت یاد میدم و از این جا به بعدش با خودته …

رستوران لاکچری

در مکان های با ارزش و لاکچری رفت و آمد کن!

بسیار خب، بلاخره رسیدیم به تمرین! اگر یادت باشه گفتم که یک فرد بی اعتماد به نفس و بی عزت نفس، احساس لیاقت و ارزشمندی رو نداره و به همین جهت از شرایط عالی هم می ترسه و کلا از شرایط عالی و انتخاب های فوق العاده فاصله می گیره، چون اصلا خودش رو در اون حد و اندازه نمی بینه. لذا همیشه بی ارزش ترین چیزها رو برای خودش تهیه می کنه و یا بی ارزش ترین مکان ها رو برای رفت و آمد انتخاب می کنه.

حالا دیگه قرار نیست من حرف تکراری بزنم و تنها چیزی که ازت می خوام اینه که از این لحظه به بعد شروع کنی و به مکان های ارزشمند و لاکچری رفت و آمد داشته باشی. همچنین موقع خرید در حد توانت بهترین ها رو برای خودت انتخاب کنی و برای خودت هزینه کنی. حتی من پیشنهاد می کنم که بری به فروشگاه های گرون قیمت و مثلا یک لباس رو انتخاب کنی و پرو کنی اما نخریش! یا بری به نمایشگاه ماشین های لوکس و ماشین های گرون قیمت رو ببینی و حتی بنشینی پشتشون و اون ها رو امتحان کنی. همچنین ازت میخوام به جای این که هر روز بری فلافلی دایی غلام، به جاش ماهی یکی دو بار بری به بهترین و گرون ترین رستوران و یا کافه شهرتون.

این رفتار و اقدامات چه تغییراتی رو در اعتماد به نفس ما رقم میزنه؟ بزرگترین نتیجش اینه که جسم، روح و ذهن ما به طور کاملا واقعی با دنیای متفاوت و عالی آشنا میشه و اون رو تجربه می کنه. ببین دوس گلم، خیلی فرق داره تو یک ماشین بی ام وِ رو تصور کنی یا این که واقعا بری توی نمایشگاه و بنشینی پشت فرمون و لمسش کنی! خیلی فرق داره این که خودت رو توی یک لباس ارزشمند و گرون قیمت تصور کنی تا این که واقعا بری اون لباس رو حتی برای چند دقیقه هم که شده بپوشی و تجربش کنی. خیلی فرق داره که دائما عکس و فیلم غذاهای گرون قیمت و ارزشمند رو ببینی تا این که واقعا خودت بری اون غذا رو برات سرو کنن و تجربش کنی.

حقیقت اینه که ذهن اول باید ببینه تا بعد بتونه بسازه. ذهن وقتی تنها چیزی که از نزدیک دیگه فقط پراید و پیکان و سمنده، دیگه چطور میتونه با بی ام و، بنز و لامبورگینی و تسلا راحت باشه؟! وقتی که تن و بدن تو کل عمرش لباس های معمولی و عادی پوشیده، چطور می تونه توی لباس های مدرن و شیک و با ارزش احساس راحتی کنه؟!

خب این طبیعت وجودی ماست که به شرایط عادت می کنیم و از همون برای خودمون منطقه امن می سازیم و وقتی می خواهیم از اون شرایط خارج بشیم ترس وجودمون رو می گیره. پس تو با این تمرین قراره به طور کاملا واقعی به ذهنت نشون بدی که شرایط عالی چقدر بی نظیره و قطعا باید با اون استایل راحت بشه.

خوده من زمانی که برای اولین بار تصمیم گرفتم تیپ عالی بزنم و بهترین لباس ها رو بپوشم، در روز های اول وقتی لباس های شیک و برند می پوشیدم اصلا توش احساس غربت می کردم!!! باورت میشه؟ اصلا فکر می کردم یه آدم دیگه شدم و تا مدت کوتاهی عجیب و غریب بودم. اما انقدر ادامه دادم و بهترین لباس ها رو پوشیدم تا دیگه برام کاملا عادی شد.

یا مثلا برای اولین بار وقتی وارد یک رستوران خفن شدم، تصور می کردم من متعلق به اونجا نیستم و احساس غربت می کردم! یعنی به طور کاملا واضح حس می کردم که احساس لیاقت این که توی اون رستوران حضور داشته باشم رو ندارم و فکر می کردم من در حد اون رستوران نیستم. چون وقتی می رفتم می دیدم که آدم های خاص و ثروتمند و یا موفق اونجا هستن و من خودم رو پایین می دیدم. اما انقدر رفتم و اومدم که حالا دیگه اصلا نمی تونم جایی غیر از رستوران های عالی برم.

یا مثلا اولین بار که رفتم به یک نمایشگاه اتومبیل های خارجی، به طور غیرارادی تصور می کردم کارم اشتباهه و حتما باید صد میلیارد پول تو حسابم باشه تا برم به اون نمایشگاه ها. تصور می کردم کل ارزش من رو پول تعیین می کنه و حالا که پول ندارم پس حتی حق این رو ندارم که برم اون ماشین های خفن رو از نزدیک ببینم.

بی ام و bmw

اما انقدر این کار رو کردم که حالا دیگه برام عادی شده. همیشه بهترین تیپ و استایل رو میزدم و تصور می کردم سناتور یا تاجر و یا ثروتمند ترین فرد منطقه هستم و با سر بالا و سینه سپر می رفتم توی نمایشگاه های اتومبیل و طوری رفتار می کردم که طرف تصور می کرد من واقعا قصدم خریده و با اشتیاق همه ماشین هایی که می خواستم رو نشونم میداد و در نهایتم بر میگشتم.

اگر یادت باشه گفتم که برو بهترین و گرون ترین لباس ها رو ببین و پرو کن اما نخر! مثل همین کار که من انجام دادم و می رفتم فقط ماشین های لوکس رو می دیدم. این که گاهی ما بریم به بهترین فروشگاه ها و محصولات رو ببینیم اما نخریم چه تغییر مثبتی در ما ایجاد می کنه؟ خب اولین تغییر مثبتش همین تقویت باور لیاقت و ارزشمندی هست و این که ما با دنیای متفاوت و دلخواهمون راحت میشیم و دیگه نسبت به خوشبختی احساس غربت نمی کنیم. و اما دومین تغییر هم تقویت شهامت هست و این که ترس های درونی از بین میره.

خب تو اگر به یک لباس فروشی معمولی بری، قطعا با خیال راحت میگی فروشنده تمام لباس ها رو حتی بهت نشون بده و همه رو هم پرو می کنی و به راحتی ممکنه اصلا خرید هم نکنی. اما آیا همین رفتارِ راحت رو در گرون قیمت ترین فروشگاه لباس خواهی داشت؟؟؟!!! قطعا خیر، وقتی وارد اونجا میشی، چون خودت رو در حد و اندازه اونجا نمی بینی، ناخودآگاه ترس وجودت رو میگیره و فکر می کنی که حتتتتما باید خرید کنی یا این که این لیاقت و حق رو نداری که یکی از لباس ها رو حداقل امتحان کنی! جالبه نه؟

پس تو با انجام این تمرین قراره که این ترس درونی رو ریشه کن کنی و همچنین احساس ارزشمندی و باور لیاقت رو در وجودت تقویت کنی و با انجام این کار قراره به ذهنت بفهمونی که تو ام ارزشمند و لایقی و این حق رو داری که بهترین چیز ها رو تجربه کنی. درسته که شاید الآن توان تهیه کردن اون محصولات عالی رو نداشته باشی، اما بلاخره در گام اول باید ذهنت ببینه و وجودت لمسشون کنه تا بتونه تو رو ببره به اون سمت.

بهترین ها را انتخاب کن

پس تمرین اول اینه که در حد توانت بهترین ها رو برای خودت انتخاب و تهیه کنی. مثلا اگر یک خودکار می خواهی، نرو آشغال ترین مارک رو بخر، به جاش با توجه به توان مالیت بهترین خودکار رو بخر. یا همونطور که گفتم، به جای این که هفته ای ده تا ساندویچ بی کیفیت و ارزون بخوری، پول هاش رو جمع کن و آخر ماه یک بار برو بهترین رستوران و بهترین غذاها رو برای خودت سفارش بده و بزار جسم و روح و ذهنت کیفیت و ارزش بالا رو تجربه کنه. و کلی مثال دیگه که خودت کاملا متوجه شدی من چی می گم.

ببین و بررسی کن، اما نخر!

و اما تمرین دوم هم که گفتم اصلا گاهی برو گرون ترین و لوکس ترین ها رو ببین و تجربه کن اما اون ها رو نخر، مثلا ماشین های لوکس و به روز، یا لباس های گرون قیمت، یا طلا و جواهرات گرون قیمت و … این تمرین هم به تقویت باور لیاقت و ارزشمندی و رهایی از ترس های درونی کمک می کنه. با این کار ذهنت می فهمه که تو به طور ذاتی و ریشه ای ارزشمندی و تمام لیاقت و ارزش های تو رو دارایی و توان مالیت تعیین نمی کنه و تو هم مثل بقیه این لیاقت رو داری که بعنوان مشتری بری و بهترین ها رو تست کنی، تجربه کنی اما تصمیم به خرید نگیری. همین …

ساعت مچی

افزایش اعتماد به نفس با یک تمرین ساده | کلام آخر

وظیفه این تمرین ها، غلبه بر ترس های درونی و تقویت احساس ارزشمندی و لیاقت هست. اگر واقعا به دنبال تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس هستی، پس باید حتما این تمرین رو انجام بدی تا به مرور شاهد رشد عزت نفست باشی. همونطور که گفتم، من چیزی رو که خودم تجربه نکرده باشم آموزش نمیدم. پس این تمرین و راهکار دقیقا چیزیه که خود من به شخصه ازش استفاده کردم برای رشد شخصیتم و تقویت اعتماد به نفس و عزت نفسم و نتایج بی نظیری رو هم ازش گرفتم. پس اگر توام به دنبال عزت نفس و اعتماد به نفس بالا هستی، بسم الله …

 

دوستدار و ارادتمند تو، ابراهیم شجاعی

ابراهیم شجاعی

موسس و مدیر مسئول آکادمی گلوف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا