آکادمی گلوفخودشناسیعزت نفسموفقیت فردی

2 راهکار طلایی برای لذت بردن از تمام لحظات زندگی

هنر لذت بردن از زندگی

چطوری جذبه ی خالص؟? خوبی گل؟?? بعد از مدت تقریبا طولانی برگشتم با یه مقاله درجه یک و اعلاء. مطالعه این مقاله زندگیت رو بهشت میکنه! میگی نه؟ پس تا ته این مقاله همراه من باش اگر اینطور نبود زنگ بزن 115 و شکایت کن??

تا حالا شده به این فکر کنی که چقدر خوب میشد اگر از همه کارهامون در طول روز نهایت لذت رو ببریم؟? یا کلا به این توانایی برسیم که از لحظه لحظه زندگیمون نهایت لذت رو ببریم؟ اگر بخوام بگم میشه صد در صد زمان و عمرمون رو اینطور سپری کنیم، کمی اغراق آمیزه. پس بهتره که بگم شما این توانایی رو داری میزان لذت از زندگی رو تا جایی که امکان داره بالا ببری و به حداکثرش برسونی. شاید فکر کنی قراره تکنیک یا راهکار خاص و عجیبی رو بهت یاد بدم ولی اصلا اینطور نیست و مسئله خیلی خیلی راحت تر از اون چیزی هست که فکرش رو میکنی رفیق.???

چرا از زندگی لذت نمی بریم

قبل از این که بریم سراغ راهکار باید بدونیم اصلا چرا ما همینطوری بر حسب وظیفه زندگی میکنیم و خبری از اون لذت و حس خوبه نیست؟ خب جواب خیلی سادست. دلیلش اینه که کارهای روزمره شما رو دیگه ضمیر ناخودآگاهتون داره انجام میده، و این یعنی شما آگاهانه اکثر کار ها رو انجام نمیدید و خودکار بر حسب وظیفه عمل می کنید. به عنوان مثال شما سال های زیادیه که بصورت ناخودآگاه و خودکار اقدام به غذا خوردن میکنید و شاید حتی در حالی که ضمیر ناخودآگاه شما قاشق رو از کف بشقاب به سمت دهان شما هدایت میکنه شما کلا فکرتون در دنیای دیگه باشه. یعنی در حالی که داری به مسائل و دغدغه های دیگه فکر میکنید، غذا هم میخورید که این عمل غذا خوردن توسط ضمیر ناخودآگاهتون انجام میشه.

هنر لذت بردن از زندگی

فکر کنم یه مقدار پیچیده توضیح دادم!? ببین دوست گلم، اصلا مثال رانندگی درکش خیلی میتونه راحت تر باشه. کسی که تازه میخواد رانندگی رو یاد بگیره، بصورت کاملا آگانه و با دقت تمام نگاه میکنه به دنده که الآن باید چه دنده ای بده یا با دقت و آگاهی کامل دو دستی فرمون رو میگیره و سعی میکنه ماشین رو درست هدایت کنه. در این لحظه و این شرایط، فرد خاطی به چیزی غیر از رانندگی اصلا فکر نمیکنه. میدونی چرا؟ چون عمل رانندگی توسط بخش آگاه ذهنش داره انجام میشه نه ذهن ناخودآگاه. خب این فرد یه مدت که میگذره و رانندگی رو کامل یاد میگیره و کامل حرفه ای میشه دیگه مثل روز های اول رانندگی نمیکنه و خیلی ریلکس دست و پاش انگار به صورت اتوماتیک توسط ذهن ناخودآگاه هدایت میشن و فرد دیگه نیازی نداره تمام دقت و تمرکزش رو بزاره روی رانندگیش. اگر دقت کرده باشی راننده های حرفه ای بارها شده که پشت فرمون غرق در افکار خودشون میشن اما خب رانندگیشون رو هم انجام میدن.

داستان از این قراره که ذهن ما وقتی میبینه ما یه کاری رو خیلی تکرار میکنیم و روتین زندگیمون هست و دیگه توی اون زمینه هم حرفه ای شدیم، ذهن اون عمل رو به ضمیر ناخودآگاهش منتقل میکنه که دیگه هر بار نخواد انرژی زیادی صرف انجام اون کار کنه. کار های زیادی هستن که توسط ضمیر ناخودآگاه تو داره انجام میشه. کار هایی نظیر خوردن خوراکی، قدم زدن، رانندگی و هر کاری که زیاد توی زندگیت تکرار شده باشه رو ذهن قطعا منتقل کرده به ضمیر ناخودآگاه که به صورت خودکار توسط ناخودآگاه انجام بشن.

خب این اطلاعات رو تا اینجا داشته باش تا بریم به ادامه مبحث بپردازیم.?

تا اونجایی که من میدونم ما لذت رو در ضمیر خودآگاهمون تجربه میکنیم. درواقع ما به صورت ناخودآگاه لذت نمیبریم! و هر بار که شما داری از کاری یا چیزی لذت میبری این اتفاق توسط بخش آگاه ذهنت داره انجام میشه.

لذت بردن از لحظه های زندگی

چطور در هر لحظه از زندگی لذت ببریم

فکر میکنم اگر آدم باهوشی باشی تا اینجا راهکار رو گرفته باشی. منظورم از باهوش اینه که دقت بالا تری داشته باشی ?

جواب این سوال خیلی ساده هست دوست گلم. تنها کاری که باید بکنی اینه که هر کاری در لحظه میکنی آگاهانه تمام تمرکزت رو بزاری روی اون کار و اون تجربه و بصورت آگاهانه ازش لذت ببری و بیشتر براش وقت بزاری. مثلا اگر میخوای ناهار بخوری، نزار فکرت واسه خودش بچرخه و تمام تمرکزت رو بزار روی هر لقمه ای که میخوری و لذتش رو ببر. درواقع مثل ربات لقمه نگیر هول بده تو دهنت و بعدم قورت بده ?? یا اگر داری بیرون قدم میزنی، به ذهنت اجازه نده خود مختار عمل کنه، و قدم زدن رو آگاهانه انجام بده و هر گامی که بر میداری رو سعی کن با تمام وجودت حس کنی و لذتش رو ببری. ختم کلام اینه که هر کار ساده و حتی پیش پا افتاده ای رو میخوای انجام بدی، اول از ضمیر ناخودآگاه بیارش بیرون و با بخش آگاهی ذهنت انجامش بده و با تمام وجود حسش کن.

کل داستان همینه …?

ارتباط مرگ اندیشی و لذت بردن از زندگی

در راهکار اول که گفتیم برای لذت بردن از تمام لحظات زندگی باید هر کاری رو که انجام میدی تمام تمرکزت روی همن کار باشه و با ذهن آگاهت اون کار رو انجام بدی و سعی کنی ازش لذت ببری.

لذت بردن از زندگی

در این بحث میخوام کمی متفاوت تر به مسئله جدی گرفتن لحظات و لذت بردن از ثانیه ثانیه زندگی بپردازم. داستان از این قراره که ما یه طوری برخورد میکنیم و زندگی میکنیم که انگار جاودانه ایم! یا مثلا تاریخ دقیق مرگ خودمون رو میدونیم! درصورتی که خودت بهتره میدونی که ما حتی از یک ثانیه دیگه خودمون هم خبر نداریم و ممکنه خود من بعد از تایپ همین مقاله یا شایدم همین کلمه از دنیا برم …   این قانون و سیستم طبیعته. تو نباید بزاری این مسئله از یادت بره دوست گلم. درواقع باید همیشه یادت باشه که هر ثانیه از زندگیت که داری لمسش میکنی و حسش میکنی غنیمته و تو باید با تمام وجودت ازش لذت ببری. باید یه طوری زندگی کنی که انگار آخرین روز عمرته! حتی شایدم آخرین ساعت عمرت. اگر بهت بگن فردا صبح زود از دنیا میری، تو امروز رو چطور زندگی میکنی؟ خب اگر آدم عاقل و پخته ای باشی تماااااام تلاشت رو میکنی که روز آخر رو لذت ببری و کیف کنی و هر لحظه از زندگیت رو لمس کنی. استیو جابز، بنیان گذار برند و کمپانی اپل میگفت من هر روز طوری زندگی میکردم که انگار روز آخر زندگیمه. این دقیقا بهترین سبک زندگیه. برای همینه که من میگم درصدِ مرگ اندیشی رو توی زندگیت بالا ببر و نزار از لحظات غافل بشی.

کلام آخر

در این مقاله دو روش بی نظیر برای تجربه بهشت در همین کره خاکی و در همین زندگی دنیوی رو یاد گرفتید.  گفتیم که ما به دو دلیل از لحظه حال لذت نمیبریم. دلیل اول این بود که ما خیلی از کار ها رو ناخود آگاه انجام میدیم و دلیل دوم هم این بود که ما فکر میکنیم همیشه وقت برای زندگی کردن داریم و از لحظات بی نظیر حال غافل میشیم. برای هر دو هم راهکار دادیم. من به شخصه با همین دو روش کلا سبک و استایل زندگیم از این رو به اون رو شده. تو بخش نظرات همین مقاله حتما بنویس که تو هم تونستی راهی برای لذت بردن از هر لحظه زندگی پیدا کنی؟ اگر آره، حتما برای ما و بقیه بچه های خانواده گلوف بنویسش تا ما هم بهره مند بشیم.

✍? دوستدار تو، ابراهیم شجاعی

مقالات زیر هم به شدت برات مفید هستن☺️??

چطور به احساس خوب دائمی برسیم

قانون رهایی چیست؟ نحوه استفاده از قانون رهایی

بهترین روش برای کنترل استرس و اضطراب

ابراهیم شجاعی

موسس و مدیر مسئول آکادمی گلوف

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا