آکادمی گلوفعزت نفسموفقیت در روابط

4 قدم برای رهایی از وابستگی عاطفی

رهایی از وابستگی عاطفی داستان مفصلی داره که در دوره عبور از وابستگی به طور کامل بهش پرداختیم. درواقع در دوره وابستگی به صفر تا صد وابستگی به هر چیزی و هر کسی پرداختیم که بخشی از جلسات اون دوره هم به طور کامل به ماچرای وابستگی عاطفی پرداخته شد. درواقع در گام اول به تمام دلایل وابستگی عاطفی پرداختیم و در گام دوم به آگاهی ها و راهکار های لازمه برا رهایی از این اختلال.

اما از ماجرای دوره که بگذریم، در این مقاله من قصد دارم به طور مختصر اما بسیار مفید، به 4 قدم برای رهایی از وابستگی عاطفی بپردازم که اگر واقعا آگاهی ها و راهکارهای همین مقاله رو جدی بگیری، بدون شک تو از شر وابستگی عاطفی خلاص میشی. راستی، خبر خوب اینه که تنها همین یک مقاله بر روی سایت آکادمی گلوف منتشر نشده، بلکه مقالات ارزشمند و بی نظیر دیگری هم در رابطه با رهایی از وابستگی عاطفی بر روی سایت منتشر شده که پیشنهاد می کنم مشتاقانه اون مقالات رو هم مطالعه کنی و با بکار گیری تمام این راهکار ها، در نهایت به طور کامل به رهایی از وابستگی عاطفی برسی.

دلایل وابستگی عاطفی چیست؟

خب طبق معمول، باید قبل از رفتن به سراغ راهکار ها، ما در گام اول به چراییِ این مسئله پی ببریم. یعنی باید آگاه بشیم که چرا اصلا درگیر وابستگی عاطفی میشیم؟ چه دلایلی باعث میشه که من شدیدا در رابطه دچار وابستگی عاطفی بشم؟ راستش رو بخواهی دلایل متعددی وجود داره، اما در ادامه این مقاله به دوتا از مهم ترین هاش می پردازیم.

اولین دلیل که تو دچار وابستگی عاطفی میشی، اینه که رابطه خوبی با خودت نداری، احتمالا این حرف رو شنیدی و شاید خودت هم نسبت بهش آگاه هستی، اما خب بنا به هر دلیلی جدی نمی گیری و سعی می کنی از این مسئله فرار کنی. یا بهتره بگم سعی می کنی همچنان از خودت فرار کنی و از روش های دیگه به رهایی از وابستگی عاطفی برسی!

خب باید خدمتت عرض کنم که از حقیقت نمیشه فرار کرد. حقیقت هم اینه که تو از خودت نمی تونی فرار کنی!!! هرکجا بری باز هم همونجا هستی و هیچ راه گریزی وجود نداره. لذا بهتره دوتا کمپوت و چندتا آبمیوه بگیری و در اسرع وقت به خودت یه سر بزنی و کم کم با خودت ارتباط برقرار کنی و با خودت طرح رفاقت بریزی. برای این کار هم که کلی آموزش بی نظیر به طور رایگان در سایت گلوف در اختیار قرار گرفته و علاوه بر این ها، دوره های آموزشی بی نظیر هم در سایت وجود داره. پس اولین دلیل همینه که تو رابطه خوبی با خودت نداری و به همین جهت از خودت فرار می کنی و به سمت شخص دیگری پناه می بری! حالا باید چه کرد؟ کاملا واضحه، باید عزت نفس رو تقویت کنی و رابطه خودت با خودت رو اوکی کنی. این اولین گام برای رهایی از وابستگی عاطفی هست.

و اما دلیل دوم که تو درگیر این نوع از وابستگی میشی اینه که تمااااام حالِ خوبت رو گره زدی به یک نفر. یعنی چی؟ یعنی صد در صد خال خوب خودت رو بستی به وجود یک آدم و طبیعتا با این وضع هر زمان که اون آدم باشه تو حالت خوبه، هر زمانی که نباشه هم تو از درون داغون میشی. این هم یکی دیگه از واقعیت هایی هست که نمیشه ازش فرار کرد. من بارها و بارها در آموزش های مربوط به عزت نفس گفتم که ما نباید حال خوب، شادی، آرامش و خوشبختی خودمون رو به عوامل بیرونی گره بزنیم،

حالا این وسط فاجعه زمانی رخ میده که اون عامل بیرونی یک آدم باشه. یعنی تو تمام احساسات خوب درونی رو گره میزنی به آدمی که حضورش به یک مو بنده. پس دومین قدم برای رهایی از وابستگی عاطفی همینه که تماااام حال خوبت رو به حضور یک آدم گره نزنی.

شاید اینجا این سوال برات پیش بیاد که خب چطور من تمام حال خوبم رو به یک آدم گره نزنم؟ وقتی فعلا در چنین شرایطی قرار گرفتم و خواسته یا ناخواسته تمام حال خوب و آرامش من گره خورده به یک آدم در رابطه، پس چطور باید این خلاء رو از بین ببرم؟ این همون سوالیه که ما تا اینجا براش مقدمه چینی کردیم که در نهایت بپردازیم به پاسخ همین سوال!

یعنی در ادامه این مقاله قراره به 4 قدم بپردازیم برای این که عوامل دیگری رو برای احساس خوب و آرامش خودمون مهیا کنیم تا کل آرامش و حال خوبمون وابسته به وجود یک آدم نباشه. وقتی تو این چهار عامل رو در زندگی برای خودت مهیا کنی، در نهایت اگر اون فرد حضور نداشت، دیگه تو از درون منهدم نمیشی! چون 4 عامل دیگه رو داری که باهاشون حال خوب و آرامش و خوشبختی خودت رو تامین کنی. حله؟

راستی قبل از این که بریم برای ادامه مقاله، باید بهت بگم که حتما توضیحات دوره وابستگی رو هم مطالعه کنف چون در اون توضیحات به طور موشکافانه با اختلال وابستگی آشنا میشی و بهتر این مسئله رو درک می کنی. خب دیگه بریم سروقت قدم ها برای رهایی از وابستگی عاطفی

ورزش کن

همونطور که گفتیم، قراره از اینجا به بعد، تنها دلیل حال خوبت اون آدم نباشه. درواقع قراره عوامل دیگری هم برای حال خوبت وجود داشته باشه. خب چه عاملی بهتر از ورزش؟ انصافا من بر حسب تجربه میگم که بهترین حال خوب دائمی رو ورزش کردن به آدم میده. من در مجموعه مقالات مربوط به افسردگی کاملا به این مسئله پرداختم. درواقع در مقاله درمان افسردگی بدون دارو، به طور موشکافانه به اهمیت و قدرت ورزش پرداختم و حتی به طور علمی ثابت کردم که چطور ورزش در زندگی ما معجزه میکنه. حال خوب، شادی، احساس رضایت و سرزندگی تنها یکی از صدها نتایج بی نظیری هستن که ورزش کردن برای ما به ارمغان میاره. پس چرا این عامل و این ابزار معجزه گر رو جدی نمی گیری؟

به خدا قسم طبیعی ترین، با ثبات ترین، با کیفیت ترین و بهترین حال خوب رو ورزش برای تو به ارمغان میاره! تک تک این کلماتی که میگم رو با سلول سلول وجودم تجربه کردم که انقدر با ایمان دارم راجع به ورزش برای تو دوست گلم می نویسم. پس از این لحظه به بعد قراره یکی از عواملی که دلیل حال خوب تو باشه، همین ورزش کردن باشه. اگر ورزش های هوازی باشه که دیگه چه بهتر.

درضمن، ورزش دائمی رو بیخیال! من اصلا نمیخوام بگم پاشو برو قهرمان مستر المپیا بشو. من فقط میگم در طول هفته تو حداقل سه جلسه رو به ورزش اختصاص بده و بعد نتیجش رو ببین. آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است. به چای این که مثل کوالا بچسبی به اون آدم توی رابطه، یک بازه زمانی رو اختصاص بده به ورزش و برو باشگاه. یا اصلا توی خونه ورزش کن یا اصلا برو توی خیابون و یا پارک محلتون بدو و یک آهنگ با هنزفری ام بزار توی گوشت و لذتش رو ببر.

ورزش کردن

با دوستان دیگر هم معاشرت کن

بدون شک دوستان یا اطرافیانی در زندگیت هستند که لیاقت معاشرت با تو رو دارن، اما خب تو انقدر چهارچنگولی چسبیدی به این یک آدم که تمام اون ها رو از یاد بردی! خب محض رضای خدا با بقیه دوستانت هم برو بیرون. کی گفته حتما باید با این آدم حالت خوب باشه؟ و کدوم قانون گفته تمام تفریحات و بیرون رفتن هات باید با این یک آدم باشه؟ برای رهایی از وابستگی عاطفی این دومین قدمی هست که باید برداری و این باید دومین دلیل برای حال خوبت باشه.

حضور یک آدم باعث شده پای عالم و خاتم از زندگیت بریده بشه! واقعا چرا؟ چون تو توهم زدی تنها عامل آرامش و حال خوبت همین یک نفره، در حالی که زهی خیال باطل. تمام دلایلِ این توهمات رو من در دوره وابستگی موشکافی کردم و اونجا تو به عمیق ترین لایه های وجودت سرک میکشی!

پس من پیشنهاد می کنم بیرون رفتن با دوستان و عزیزان دیگه رو هم امتحان کن و طعم این معاشرت و رابطه رو مزه کن تا بفهمی وسط این دنیای بی سر و ته، تمام حال خوبت وابسته به اون یک نفر نیست. امروز اگر این آدم حضور نداره خب اوکی، با دوستانت تماس بگیر و باهاشون قرار ملاقات بزار و برو پیششون باهاشون صحبت کن، قدم بزن، اصلا باهاشون برو کافه یا رستوران یا توی یک پارک در هوای آزاد با هم بنشینید و با هم صحبت کنید. با این حرکت خودت رو از این زندان توهمی خلاص کن.

با خانواده هم ارتباط برقرار کن!

دقت کردی فقط به خاطر همین وابستگی چقدر از خانوادت غافل شدی؟! یک فرد با عزت نفس و رها و عاشق، فردیه که از تمام وجود به خانواده عشق می ورزه و رابطه بی نظیری با خانوادش داره. اما تو چی؟ دقت کن ببین آخرین بازی که در بین اعضای خانواده حضور پررنگی داشتی کی بوده؟ احتمالا زمان تیرکمون شاه! چرا؟ چون تماااااااام دغدغت شده یک نفر و نه تنها چشم و گوشت بلکه تمام وجودت صرف یک آدم شده، و به همین جهت تو حتی از خودت هم غافل شدی، خانواده و دوستان که جای خود …

پس سومین قدم برای رهایی از وابستگی عاطفی همینه که با اعضای خانواده ارتباط صمیمی و عاشقانه برقرار کنی. اگر اون آدم الآن نیست، خب اوکی به جاش برو بنشین کنار مامانت و باهاش حرف بزن، برو با خواهرت یه چای بخور، با بابات یا داداشت یک فیلم ببین و اگر یک زمانی همه اعضای خانواده دور هم جمع هستن، پس تو حضور در این جمع بی نظیر رو از خودت دریغ نکن.

خداشاهده سال ها طول کشید تا من به اهمیت خانواده پی بردم. اصلا برو نظر بزرگترین افراد رو در باره خانواده مطالعه کن. کریستین رونالدو که به اسطوره فوتبال حال حاضر در دنیا تبدیل شده، در یک مصاحبه گفت: من حالا به نهایتِ ثروت، شهرت، محبوبیت، سلامتی و هرررر دستاورد دیگه ای رسیدم و تقریبا چیزی نبوده که در زندگی بهش نرسیده باشم، و من در این جایگاه از تمام وجودم میگم که هیچ چیزی مهم تر از خانواده نیست. اولین و مهم ترین چیز برای من خانواده بوده و هست.

واقعا تو داری خانوادت رو میفروشی به کی؟ به چی؟ یه خورده چشمهات رو باز کن رفیق جان تا بفهمی که یکی از عوامل اصلی حال خوبت باید حضور و ارتباط با خانواده باشه. پس اگر این نعمت و ثروت بی نظیر رو داری، خودت رو ازش دریغ نکن و رفاقت، صمیمیت و رابطه با خانواده رو هم یاد بگیر.

مطالعه کردن

یادگیری و مطالعه را شروع کن

حالا با خوندن سرتیتر این بخش حتما پیش خودت میگی برو بابا دلت خوشه، آخه کی حال داره مطالعه کنه! خب باید خدمتت عرض کنم تو! پس این کسی که تا اینجای مقاله رو مطالعه کرده اکبرآقا بقال سر کوچه ماست؟ خب خوده تویی دیگه. پس اگر تا اینجای این مقاله رو مطالعه کردی، یعنی نه تنها برات مهمه، بلکه مطالعه این مقاله برات لذت بخش هست. امکان نداره چیزی برای ما لذت بخش نباشه و ما اون رو تا انتها انجام بدیم. پس اگر این مقاله رو تو کامل و با دقت مطالعه کردی بدون شک از مطالعه این مقاله لذت بردی.

پس تو اهل مطالعه هستی، اما مسئله اینجاست که سمت کتاب ها و مقالاتی رفتی که هم بار علمی سنگینی داشتن و هم کسل کننده بودن! صادقانه بگم خوده منم حوصله مطالعه این جور کتاب ها و مقالات رو ندارم، برای همینه که مقالات سایت گلوف رو هم اینطور دوستانه و محاوره ای می نویسم تا شما راحت تر ارتباط برقرار کنید و از مطالعه لذت ببرید. پس مطالعه رو شروع کن، اما با کتاب هایی که به بیانی ساده و لذت بخش نگارش شدن. مقالاتی رو مطالعه کن که با قلمی سبک و دوستانه نگارش شدن.

حالا ما اصلا فرض رو بر این می گیریم که تو انقدددددر تنبل هستی که حتی حال و حوصله دو خط مطالعه رو هم نداری، خب به جاش برو فایل ویدیویی و صوتی آموزشی گوش کن! برنامه کاری خوده ما ام همینه که از اردیبهشت ماه سال 1402 به امید خدا کلی فایل ویدیویی و صوتی بی نظیر رو آماده و منتشر کنیم. همچنین همین الآن هم که دوره های آموزشی در قالب فایل های صوتی با کیفیت بالا در اختیارت هست.

آخرین راهکار برای رهایی از وابستگی عاطفی برای تو همینه که در مسیر یادگیری و کسب آگاهی قرار بگیری. باور کن یکی از لذت بخش ترین مسیر ها همین مسیر آگاهی بوده و هست. یادگیری و مطالعه باید بشه چهارمین عامل برای حال خوب، شادی، خوشبختی و آرامشت.

4 قدم برای رهایی از وابستگی عاطفی | کلام آخر

بسیااااااار خب، همونطور که گفتیم، یکی از دلایل وابستگی در رابطه همینه که فرد مقابل، شده تنها عامل برای حال خوبت. پس برای رهایی از وابستگی عاطفی باید چه کنیم؟ طبیعتا باید این محدودیت رو بشکنیم و دقیقا این همون کاری بود که در این مقاله من سعی کردم بهت کمک کنم تا انجامش بدی. یادت باشه رفیق جان که هزاران دلیل و هزاران عامل برای خوب شدن حالت وجود داره و آدمیزاد فقط خودش، باعث محدودیت خودش میشه. درضمن، خودت هم این رو می دونی که وقتی وابسته ای، حتی زمانی که اون آدم در کنارته، تو احساس خوب و آرامشت کاملا کاذبه! و حتی در کنار اون فرد هم دائما غرق در بی قراری و ترس و دغدغه و … هستی. اما جالبه بدونی وقتی عوامل دیگری هم برای حال خوب و آرامشت وجود داشته باشن، در نهایت تو به رهایی از وابستگی عاطفی میرسی و این یعنی رابطه بین تو و طرف مقابل هم نرمال، زیبا و عاشقانه میشه.

 

ارادتمند تو، ابراهیم شجاعی

ابراهیم شجاعی

موسس و مدیر مسئول آکادمی گلوف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا