آکادمی گلوفاعتماد به نفسعزت نفسموفقیت در روابطموفقیت فردی

8 گام طلایی تا قله عزت نفس! چگونه عاشق خود شویم

چگونه عاشق خود شویم

سلاااااااام عشق جان چطوری؟ خوبی؟ ? امیدوارم که همییییشه شاد و خندون باشی و عااااشق خودت باشی.

عاشق خودت نیستی؟ عه چراااااا؟ ? خب طوری نیست اصلا تو فکرش نباش چون توی این مقاله قرار کاری کنیم که تو قررررربون صدقه ی خودت بری. این مسئله خیییلی خیییلی مهمه پس خواهش میکنم اگر واقعا میخوای ضعفت رو حل کنی و کلا تغییر و تحول اساسی ایجاد کنی تا آخر این مقاله همراه من باش. ?❤️

چرا باید خود را دوست داشته باشیم و عاشق خود شویم؟

خب بهتره قبل از این که اصلا راه های دوست داشتن خودمون رو یاد بگیریم اول بفهمیم که چرا این مسئله انقدر ضروریه؟!?

ببین زندگیه تو رو چی میسازه؟ شخصیتت و تفکرت و عملکردت. درسته؟ خب حالا باید بدونی که اگر شخصیت تو یک ساختمون باشه، درواقع عزت نفس و اعتماد به نفس فوندانسیون و اسکلت اون ساختمون هستن. فکر کنم با این توضیح دیگه به اهمیت این دو فاکتور پی بردی. دوست داشتن خود و یا همون عاشق خود بودن درواقع عزت نفس هست. جالبه که بدونی حتی برای تقویت اعتماد به نفس هم اول باید عزت نفس خودت رو تقویت کنی. میشه گفت که اعتماد به نفس نتیجه طبیعیه عزت نفسه. دیگه ببین چقددددر عزت نفس مهمه …

توی مباحث مالی و اقتصادی، توی بحث ارتباطات، توی بحث رشد فردی و میشه گفت حتی سلامتی و آرامش درونی و و و … عزت نفس به شددددت دخیله و جایگاه مهمی داره. میخوای پولدار بشی؟ خب بدون عزت نفس قوی تو هیییییچوقت پولدار نمیشی. میخوای روابط عاطفی و اجتماعی خوبی داشته باشی؟ خب بدون عزت نفس بالا تو هیییییچوقت نمیتونی روابط خوب و بی نظیری رو تجربه کنی. میخوای رشد کنی؟ خب بدون عزت نفس امکان پذیر نیست.!

دیدی دوست گلم؟! شاید خودت تا الآن نمیدونستی اما الان دیگه خیلی خوب از اهمیت عزت نفس و جایگاهش در زندگیت آگاه شدی. دیگه فکر نمیکنم این سوال “چرا” تا اینجا بی جواب مونده باشه.

خب الآن وقتشه بریم کم کم سر اصل مطلب که خودم به شدت مشتاقم هرچه سریع تر بنویسمش برات.

باید بفهمی که تو ارزشمندی!

اولین قدم برای تقویت عزت نفس و این که عاشق خودت بشی اینه که تو احساس ارزشمندی کنی.

درواقع باید بفهمی که تو لیاقت بهترین ها رو داری و لایق این هستی که به بهترین جایگاه ها برسی. عزت نفس پایین، ناشی از اینه که تو فکر میکنی بی ارزشی و هیچ سودی نه برای خودت بلکه برای اطرافیان و این جهان هم نداری و درواقع احساس پوچی میکنی. خب این اشتباهه و تو باید این رو بفهمی که این ها فقط چرت و پرت هایی هستن که ذهن منفی باف تو برای خودش سر هم کرده …

ببین دوست خوبم، این جهان انقددددر دقیق و حساب شده عمل میکنه که به جرعت میشه گفت حتی یک صدم درصد هم خطا و اشتباهی درش وجود نداره. این یعنی چی؟ یعنی این که به دنیا اومدن تو هم اتفاقی نبوده و وقتی جهان تو رو دعوت کرده به زندگی بر روی این کره خاکی یعنی تو رسالتی داری که باید انجامش بدی. چرا فکر میکنی تو همینطوری اتفاقی اومدی روی این کره خاکی؟ چرا فکر میکنی هیچ سودی نداری و چرا فکر میکنی به درد نمیخوری؟ تو با این افکار فقط و فقط داری وقت ارزشمندت رو تلف میکنی.?

پس در اولین قدم باور کن و بپذیر که تو اتفاقی و شخماتیک به این دنیا نیومدی. تو اومدی تا رسالت خودت رو پیدا کنی و در اون به اوج رشد و تکامل برسی. یه لحظه تصور کن مثلا استاد شجریان توی دوران نوجوانی یا جوانیش مثل تو فکر میکرد. به نظرت آیا اگر اینطور و انقدر مسخره و سطحی نگر پیش میرفت و فقط بر حسب اجبار زندگی میکرد، الآن به همچین جایگاهی می رسید و به اسطوره تبدیل میشد؟ قطعا خیر و مثل خیلی از آدم های دیگه یک زندگی معمولی میکرد و از دنیا میرفت و نه تنها رسالتش رو انجام نمیداد بلکه از زندگیش هم لذت نمیبرد و بعد از فوتش هم هیچ نامی به نیکی ازش نمیموند..

مشکل نود درصد مردم همینه که فکر میکنن زندگی یک رنجه که بهشون تحمیل شده! این انتخاب خودته که میخوای با این دیدگاه پیش بری یا نه، اما این رو بدون اگر میخوای واقعا تغییر کنی همین الآن باید این دیدگاه و عقیده رو از ذهنت بریزی دور. زندگی یعنی لذت بردن از طی کردن مسیر تکامل. به همین راحتی!

برای دوست داشتن خودت به دنبال دلیل نگرد

و اما رسیدیم به بخش خیلی خیلی مهم که باید با دقت بخونی و درکش کنی.

ببین دوست گلم ممکنه قبل از مطالعه این مقاله، کتاب های دیگه و مقالات دیگه ای در رابطه با عزت نفس خونده باشی که بهت تکنیک های زیادی رو یاد دادن که مثلا تو بتونی کم کم به خودت علاقه مند بشی و در نهایت عاشق خودت بشی. من یه پیشنهاد برات دارم. همین الآن کلا بیخیال اون ها شو. من اصلا  اون ها رو تایید یا رد نمیکنم، فقط میگم اگر واقعا میخوای از تجربه من استفاده کنی دیگه به اون ها فکر نکن و تمام تمرکزت رو بزار روی این مقاله. خب پس بیخیال اون آگاهی ها… اون ها رو زاپاس داشته باش اما به چیزایی که من میگم عمل کن.

میدونم که ممکنه بهت گفته باشن، یا خودت جایی خونده باشی که تو برای دوست داشتن خودت باید بشینی نقاط قوت و نکات مثبت خودت رو بنویسی و هر روز بخونی و کلا روی پوئن های مثبت خودت تمرکز کنی. این کار بینظیره دوست گلم اما بصورت ریشه ای حل نمیکنه ضعف تو رو! درواقع من خودم با نوشتن به شدت موافقم توی مسائل دیگه اما در زمینه عزت نفس من به شخصه بر این عقیده هستم که باید ریشه ای حل بشه.

حالا شاید بگی خب یعنی چی ریشه ای حل بشه؟ ربشه ای حل بشه یعنی این که تو اصلا نباید برای دوست داشتن خودت به دنبال دلیل بگردی عزیز دلم! بزرگترین راز افراد با عزت نفس بالا در همینه. اون ها بدون هیچ قید و شرط و دلیلی عاشق خودشون هستن. هروقت خواستی دنبال دلیل بگردی این رو به خودت بگو که همین وجود تو و همین که هنوز نفس میکشی به تنهایی بزررررگ ترین دلیله برای این که عاااشق خودت باشی و خودت رو دوست داشته باشی. پس بیخیال این تکنیک هایی که میگن این کارو کن اون کارو کن.

فقط من این رو بگم که برای تقویت اعتماد به نفس اتفاقا برعکسه و شما باید تمرین های زیادی رو انجام بدین که ممکنه حتی به شدت براتون سخت هم باشه، اما برای تقویت عزت نفس و این که عاشق خودت بشی در اولین گام باید درک کنی که تو به شدددت ارزشمندی و یک رسالت خیلی مهم در این دنیا داری. در گام دوم باید بفهمی که تو برای دوست داشتن خودت اصصصلا نیازی به دلیل و منطق نداری و باید بی دلیل عاشق خودت باشی. در گام سوم هم که دیگه یه سری تمرین باحال و بامزه و دوست داشتنی بهت میگم که باید انجامشون بدی تا به مرور عشق و علاقت نسبت به خودت بیشتر بشه. فقط این رو هم بگم که اگر واقعا برات مهمه باید وقت بزاری و این کار هایی که در ادامه مقاله میگم رو انجام بدی. تو بدون تمرین و طی کردن مسیر تکامل به جایی نمیرسی عزیزم. درواقع نباید انتظار داشته باشی که فقط با خوندن مقالات آموزش زبان انگلیسی، زبان رو فول بشی! خب درواقع باید تمرین کنی به مرور تقویت کنی خودت رو و مسئله عزت نفس هم دقیقا مثل یادگیریه زبانه و نیازمند تمرینه. منتهی خبر خوب اینه که تمریناش خیلی لذت بخشه و به نظرم هررررچقدرم که با خودت قهر باشی بلاخره میتونی شروع کنی به آشتی کردن با خودت و در نهایت عااااشق خودت بشی.

دست از مقایسه کردن بردار

قبل از این که بریم سراغ کار هایی که باید انجام بدی من باید اینجا راجع به مضر ترین کار صحبت کنم که اونم مقایسه کردن خودت با دیگرانه!?

دست از مقایسه بردار

اتفاقات و شرایط زیادی دست به دست هم میدن که به مرور عزت نفس تو رو تضعیف کنن اما تمااااام اون ها یک طرف و مقایسه کردن یک طرف. به جرئت میشه گفت این کار سم خالصه برای عزت نفس! اساتید و کتاب ها خیلی خوب میگن که تو در جایگاه خودت بی نظیری و باید نقاط قوت خودت رو ببینی و این منصفانه نیست که خودت رو با دیگران مقایسه کنی. اما بیل گیتس یه حرف بی نظیر زده در این رابطه که به نظرم دیگه اتمام حجت کرده با حرفش. اون میگه: مقایسه کردن خودت با دیگران یک توهین بسیار بزرگ به خودته! و این دقیییقا درسته ….

میدونی چرا؟ چون هر گلی یک بویی داره . وقتی تو خودت رو در کنار یک نفر میزاری و شروع میکنی به مقایسه دقیقا مثل اینه که سیب و پرتقال رو بزاری کنار هم و مقایسه کنی. با این حساب نه تنها این کار به شدت چیپ و بی معنیه بلکه حتی میشه گفت مسخره و مزحک هم هست. تو اصلا هییییچ حقی نداری خودت رو با کسی مقایسه کنی. تنها کسی که باید با تو مقایسه بشه فقط و فقط گذشته ی خودته. نه از نظر مالی نه ظاهری نه جایگاه و نه هیچ فاکتور دیگه ای تو این حق رو نداری خودت رو با کسی مقایسه کنی. تو یک فرد منحصر به فردی و اگر به این مسئله شک داری هم میتونی به اثر انگشتت نگاه کنی. همونطور که در ابتدای مقاله هم گفتم تو یک رسالتی داری که باید بهش برسی و این انتخاب خودته که بهش برسی یا این که مثل خیلی از مردم عادی زندگی کنی و عادی هم بمیری.

چه دلیل هایی باعث میشه تو شروع کنی به مقایسه کردن خودت با دیگران؟

  • احساس عدم ارزشمندی و مفید بودن
  • نداشتن این باور که منحصر به فردی
  • فکر میکنی رسالتی نداری و فقط برای رنج کشیدن زاده شدی
  • فکر میکنی در حقت بی عدالتی رخ داده
  • احساس میکنی محکوم شدی به کوچیک بودن و حقیر زندگی کردن
  • و هزاران تفکر و باور دیگه که من میتونم تا فردا بنویسم …

پس تنها خواهشی که ازت دارم همین الآن تمام این ها رو بریز دور و هرررروقت ذهنت خواست بره تو فاز مقایسه سریع همین حرفای من یادت بیاد که تو منحصر به فردی و در جایگاه خودت بی نظیری و مهم تر از همه یادت باشه که مقایسه تو با دیگران فقط توهین به خودته.

از طرفی هم باید هرچه سریع تر هدفمند بشی در غیر این صورت این حرف ها برای یک آدم بی مقصد و بی هدف معنایی نداره! باید انننقدر درگیر مسیر اهدافت بشی که دیگه اصلا وقت این کارا رو نداشته باشی.

کی تا ته مسیر زندگی و همیشه باهاته؟

اول که خدا، ☺️ اما بعد از خدا کی؟ ??

قطططعا خودتی عزیزم. ? بله تو تنها کسی هستی که از بدو تولد تا آخرین نفس در کنار خودتی، بعد چطور دلت میاد رفیق و همراه به این خوبی رو اذیت کنی و آزارش بدی؟ آدمای زندگیت حتی خانواده هم میان و میرن و این تویی که تا ته مسیر باید بری تک و تنها با خودت …

پس باید بفهمی که تنها راه رشد و تکامل و لذت بردن از زندگی اینه که اول با خودت به صلح درونی برسی و در نهایت عاشق خودت بشی. اگر نتونی به این درجه برسی تو هیییچوقت رنگ زندگی خوشایند و اتفاقات خوب و لذت رو به چشم نمی بینی و فقط استرس و خود کم بینی و حال بد رو برای خودت میخری.

بهترین رفیق

مقاله زیر هم قطعا میتونه برات مفید باشه ??❤️

بهترین روش برای کنترل استرس و اضطراب

فکر میکنم دیگه به اندازه کافی پیش زمینه رو فراهم کردم برای رفتن به سراغ تمرین ها

تمرین آینه

خب رسیدیم به اولین تمرین. وقتش رسیده که بری جلوی آینه و شروع کنی قربون صدقه ی خودت بری. ?

تمرین آینه

من نمیدونم الآن توی چه شرایط روحی هستی یا عزت نفست در چه سطحیه اما به جرئت میگم دیگه بعید میدونم از گذشته ی من بدتر باشی! ? من یه زمانی وقتی از جلوی یک آینه رد میشدم جا خالی میدادم که با خودم چشم تو چشم نشم!!! ??‍♂️ نه تنها توی خونه بلکه حتی بیرون هم مثلا از جلوی یک مغازه که رد میشدم شیشه اش تصویر رو منعکس میکرد، من یا روم رو میکردم اون طرف یا سریع رد میشدم. فقط برای این که با خودم رو در رو نشم. میشه به جرئت گفت ماه ها و نزدیک به یک سال خودم رو ندیده بودم. خب دلایل زیادی وجود داشت که میشه به اصلی ترینش اشاره کرد. من درواقع با خودم قهر بودم و شک نداشتم اگر خودم رو میدیدم توی ذهنم هزارتا فحش و ناسزا به خودم میدادم یا شایدم ممکن بود حتی بلند سر خودم داد بزنم، برای همین اون مدت اصصصلا جلوی آینه نمیرفتم. میتونم بگم دیگه یه جورایی به ته مسیر رسیده بودم و پوچ پوچ شده بودم.

تمرین آینه

خب بعد از گذشت اون دوران دیگه کم کم وارد مسیر تغییر شدم و هدفمند شدم و بعد از یکی دو هفته حالم بهتر شد و برای اولین بار بعد از ماه ها خودم رو توی آینه دستشویی دیدم! اولش اگر بخوام بگم چه حسی داشتم خب میشه گفت یه حس شرمندگی. شرمنده بودم از اینهمه عذابی که به خودم داده بودم … برای همین وقتی دیدم نگاه کردن خودم توی آینه حالم رو خوب میکنه و یه جورایی من رو به صلح درونی نزدیک تر میکنه دیگه هروقت موقعیتی بود ازش به راحتی نمیگذشتم و مثلا اگر میرفتم جلوی آینه مو هام رو شونه کنم یکی دو دقیقه هم با خودم صحبت میکردم راجع به این که دیگه خودم رو دوست دارم و راجع به اهدافم و به خودم میگفتم یه روزی میرسه که به این دورانی که پشت سر گذاشتی میخندی. دیگه همینطور پیش رفتم تا جایی که در مسیر تغییر واااااقعا خوب پیش رفتم و نهایتا به جایی رسیدم که هربار میرم جلوی آینه قربون صدقه خودم میرم. ? این ها رو گفتم که بهت بگم این تمرین چقددددر موثره و خواهش میکنم این رو جدی بگیر.

من نمیگم هر دفعه بشین یه آینه بزار جلوت و صحبت کن. اگر این کار رو بکنی که عالیه اما من همچین انتظاری ندارم. تنها کاری که باید بکنی اینه که هربار با یه آینه برخوردی از اون فرصت استفاده کنی و شروع کنی با خودت صحبت کردن. بلاخره همه ما روزی دو سه بار با آینه سر و کار داریم. از دستشویی رفتن تا شونه کردن مو و مرتب کردن لباسمون جلوی آینه. خب تو هر بار رو که فقط یکی دو دقیقه وقت بزاری در روز میشه حداقل 5 دقیقه و این بی نظیره اگر 5 دقیقه در روز جلوی آینه با خودت بعنوان یک رفیق صمیمی صحبت کنی. حتما میگی چی بگم. خب از هرررچیزی که فکر میکنی درسته و مثبته. از بهتر شدن حالت تا صلح درون و نکات مثبت زندگی و اتفاقات خوب روزمره و و …

باور کن اگر استمرار به خرج بدی بعد از نهایتا بیست روز به جایی میرسی که حتی یه لحظه هم از جلوی یک آینه رد بشی یه چشمت به خودت میزنی و قربون صدقه خودت میری. من خودم که الآن هروقت میرم جلوی آینه میگم جووووووووووووووووون بابا  خدایا دمت گرم عجب چیزی آفریدی. ????

خلاصه که این کار به شدت عزت نفس تو رو میبره بالا. مگه نمیخوای به صلح درونی برسی و عاشق خودت بشی؟ خب پس بسم الله … این اولین قدمه.

فقط انتظار نداشته باش همون بار اول بری جلوی آینه قربون صدقه خودت بری. ممکنه اولش خندت بگیره ممکنم هست ذهنت بگه واقعا برات متاسفم تو دیوونه شدی کلا زده به سرت و هزاران افکار مزخرف دیگه. پس باید همین الآن بدونی تو با تکامل سر و کار داری و کاری که باید بکنی اینه که فقط شروع کنی و مهم تر از همه استمرار به خرج بدی. من خودمم گفتم که اون اوایل کلا واسم عجیب بود و بعد کم کم با خودم صحبت کردم تاااا الآن به جایی رسیدم که به صورت کاملا طبیعی واقعا از اعماق وجودم جلوی آینه خودم رو تحسین میکنم.

خب این از تمرین آینه. بریم سراق فاکتور بعدی برای افزایش عزت نفس.

برای خودت ارزش قائل شو و برای خودت وقت بزار

تا حالا شده دست خودت رو بگیری و بری یه رستوران خوب؟ ? تا حالا شده دست خودت رو بگیری بری یه کافه خوب یا با خودت بری پیاده روی یا خودت تنهایی بری برای خودت خرید کنی؟ اگر یادت باشه من بهت گفتم تو تنها رفیق و دوست و همراه خودتی که از اولین نفس تا آخرین نفس همراه خودتی.

ما آدما اگه یکی رو واقعا دوست داشته باشیم و رفیق و دوست و همراه خودمون بدونیم کللللی براش وقت میزاریم و میبریمش کافه، رستوران، مناطق تفریحی و حتی باهاش کیلومتر ها قدم میزنیم یا میبریمش بازار هدیه براش میخریم. خب با این تفاسیر چرا این برخورد ها رو با خودت نمیکنی؟ چرا این وقت ها رو برای خودت نمیزاری؟? مگه ما نگفتیم تو بهترین دوست و رفیق و همراه خودت هستی؟ خب دیگه …

همین الآن وقتشه که شروع کنی و برای خودت وقت بزاری و خودت رو دعوت کنی به کلی جاهای خوب و اتفاقات خوب. من نمیدونم وضع مالیت چطوره اما میدونم دیگه حداقل ماهی یک بار میتونی خودت رو  به یک رستوران مجلل دعوت کنی. اگه بیشتر هم میتونی خب هفته ای یک بار این کار رو کن. خودت تنها برو بهترین رستوران شهرتون و بهترین جای سالن بشین و هرررچی دلت خواست مثل ثروتمند ها سفارش بده. بعد که آوردن بخور و لذتش رو ببر و بعد هم پیاده مسیر رو برگرد و کلی با خودت حرف بزن.

من خودم اون زمانی که همین تمرین رو میخواستم انجام بدم خب درآمدم طوری بود که ماهی دو بار رو میتونستم برم. خلاصه به پول اون زمان مثلا صد هزار تومن میزاشتم توی جیبم و میرفتم بهترین رستوران شهرمون و بهترین جای سالن مینشستم و گارسون میومد سفارش رو میگرفت. منم ژست آدمای بزرگ رو میگرفتم و سفارش میدادم: ? یک پرس چلو ماهیچه، یه کاسه سوپ شیر و قارچ، یه نوشیدنی رد موهیتو، یه سالاد اندونزی و یه کاسه کوچیک هم ژله. گارسون هم با تعجب میگفت چشم. ?? منم یه نگاه عمیق میکردم و با لبخند میگفتم ممنون عزیزم.?

شاید باورت نشه اما اون زمان اصلا نمیدونستم سالاد اندونزی چیه و یا نوشیدنی رد موهیطو اصلا چی چی هست? ولی همینطوری فقط سفارش میدادم و البته خب همیشه هم خداروشکر سفارشام خوشمزه بودن. ???‍♂️

بگذریم …

خب قطعا من همه اون ها رو که نمیتونستم بخورم، اما شاااااید باورت نشه وقتی از رستوران میزدم بیرون احساس میکردم یه سناتور زده بیرون و حس پرواز بهم دست میداد. خب دیگه طی یک سال انقددددر این کار رو کردم تا دیگه ذهنم پذیرفت که منننن لیاقت بهترین ها رو دارم و دیگه اون اواخر برام عادی شده بود ….  درواقع همین عادی شدنه مهمه. باید انقدددر انجام بدی تا عادی بشه. وقتی عادی میشه یعنی ذهنت پذیرفته. خب دیگه همین الانم من اگر رفیقام باشن آخر هفته رو با اون ها میرم اگر نباشن هم که تنهایی طبق معمول میرم و خداوکلی اکثر اوقات تنهایی هم بیشتر بهم حال میده. میدونی چرا؟ چون به صلح درونی رسیدم و هیچ کس رو بهتر از خودم بعنوان رفیق نمیدونم.

خب این مثال و تجربه شخصی رو گفتم که برات شفاف بشه موضوع. حالا رستوران یه نمونش بود. از کافه و خرید و رستوران گرفته تا پیاده روی و هزاران اتفاق خوب دیگه در انتظار توئه که فقط بری سمتشون و عااااشق خودت بشی.

میدونم که ممکنه بگی بابا من اصلا درآمد ندارم خب چطور این تمرین رو انجام بدم. در جواب این سوال باید بگم ببین دوست گلم شاید نتونی بری رستوران اما میتونی پیاده روی کنی به سمت یه بستنی فروشی و تو مسیر با خودت حرف بزنی و وقتی رسیدی یه بستنی قیفی یا کاسه ای مهمون خودت کنی. این کار رو که دیگه میتونی کنی؟ تمرین آینه رو که میتونی انجام بدی؟ قراره تو به خودت بفهمونی که ارزشمندی، حالا هرطور که شده.

بعدم اگر درآمد نداری پیشنهاد میکنم سریعا اولین هدفت رو این بزاری که بری سر کار یا یک کسب و کار برای خودت دست و پا کنی. من اوایل مسیر تراکت پخش میکردم و حتی یه مدت منشی آژانس بودم برای شندرقاز و درواقع فقط میرفتم سر کار برای این که بیکار نباشم چون بیکاری سمه خالصه و اصلا یکی از دلایل سرزنش کردن خودت و قهر کردن با خودت میتونه همین بلاتکلیفی باشه. برای همینه که تاکید میکنم بی هدف نمون. از یه جایی شروع کن. اینطور هم یه پول تو جیبی میاد تو دستت و هم یک قدم بی نظیر برداشتی برای پیشرفت و تغییر و تقویت عزت نفس.

شروع به مطالعه و توسعه فردی کن

یه جمله خوبی هست که میگه: تفکری که این شرایط و مشکلات رو به وجود آورده نمیتونه همین مشکلات رو  حل کنه! درواقع یک عمر تو بدون ذره ای آگاهی زندگی کردی و همینطوری اتفاقی پیش رفتی. خب نتیجش چی شد؟ هیچی …

شروع کن کتاب هایی در زمینه خودشناسی، خودباوری و  عزت نفس مطالعه کن و میدونم که اگر داری این مقاله رو میخونی قطعا این تصمیم ارزشمند رو گرفتی و باید بابتش بهت تبریک بگم. ??❤️ علاوه بر بحث عزت نفس و دوست داشتن خود، باید کم کم یاد بگیری وارد یک مسیر جدید بشی و یک زندگی کاملا نو و جدید رو استارت بزنی. هدف تعیین کنی و براش برنامه بریزی و به سمتش بری. هدفمندی خودش به تنهایی کللللی عزت نفس تو رو بالا میبره و به تو دلیلی میده که به خودت عشق بورزی.

نقاط قوت خودت رو ببین و بنویس

من در ابتدای مقاله گفتم تو برای دوست داشتن خودت نیازی نداری که روی نکات مثبت خودت تمرکز کنی و باید بدون هیچ دلیل و منطقی به خودت عشق بورزی و به صلح درونی برسی. اما بعنوان یکی از کار های موثر برای تقویت عزت نفس هم نمیشه این فاکتور رو نادیده گرفت و واقعا میتونه خیلی موثر باشه. بشین از ریز ترین توانایی هات و نقاط قوت خودت رو تا درشت ترین هاش رو لیست کن و هروقت تونستی یه نگاه بهش بنداز و به خودت بگو که توووووو ارزشمندی. باور کن ما آدما کلی توانایی و دانش داریم که دیگران اصلا حتی نمیتونن راجع بهش حرف بزنن. بازهم بهتره مثال جزئی بزنم تا حرفم رو بگیری.

نقاظ قوت و نکات مثبت خودت رو بنویس

من یه زمانی مغازه خدمات و تعمیرات کامپیوتر داشتم و یه روز یه خانوم جوان اومد در مغازه گفت آقا میشه لطف کنید این سیمکارت رو برای من توی گوشیم وارد کنید من اصلا نمیدونم سوکت سیمکارت گوشی کجاست و نمیتونم واردش کنم. خب منم براش انجام دادم و بنده خدا هرچی هم اسرار کرد یه هزینه ای پرداخت کنه من چیزی نگرفتم و رفت. (درصورتی که میشد بگیرم!) بعدش میدونی به خودم گفتم چی؟ گفتم پسر همین جا زدن سیمکارت توی گوشی دیگه از نظر منی که عمرم با گوشی و سیستم سپری شده یه کار کااااملا عادی و ساده هست. حتی میشه گفت در حد آب خوردن. اما هستن کسایی که همین رو بلد نیستن و باید از من راهنمایی و کمک بگیرن.

خب هرررکس دیگه ای اگر جای من بود اصلا به این چیزا فکر نمیکرد و حتی ممکن بود تو دلش هم بخنده بگه هه هه بنده خدا یه سیمکارت هم بلد نبود وارد گوشی کنه. اما منی که با قوانین زندگی آشنا هستم میدونم که حتی از همین توانایی ساده خودم هم نباید به سادگی بگذرم. چه برسه به توانایی های دیگه ام.

پس توام باید همین طور از این لحظه به بعد برخورد کنی و بشینی و بنویسی از ریزترین تواناییت تا اون توانایی که خیلیا تحسینت میکنن واسش. درواقع مشکلی که وجود داره همینه که ذهن ما اصلا یادش میره که ما چقدر توانمند و ارزشمند هستیم و برای همین ما به هر روشی که شده بهش حمله کنیم و مداااام بهش ثابت کنیم که چقدر قدرت مند و توانمند و از همه مهم تر ارزشمندیم.

عملگرایی معجزه میکنه

دیگه کم کم داریم میرسیم به انتهای این مقاله و وقتش رسیده که من یک نکته به شددددت مهم رو بهت یادآوری کنم.

عملگرا بودن - عملگرایی

ببین دوست گلم من نمیدونم بعد از مطالعه این مقاله قراره چکار کنی. اما یه چیزی رو رک باید بهت بگم که اگر به این گفته ها عمل نکنی آب از آب تکون نمیخوره. تو دو راه بیشتر نداری. یا با مطالعه این مقاله فقط کمی حال خوب موقت برای خودت بخری. یا با عمل به آگاهی های این مقاله زندگیت رو از این رو به اون رو کنی. نه تنها این مقاله بلکه هر مقاله دیگه و هر کتابی که در این جهت میخونی. این آگاهی ها تا زمانی که وارد پروسه عمل کردن نشن هیچ سودی ندارن و صرفا تو فقط ذهنت رو میکنی انبار آگاهی و دانش ولی در طول عمرت یک عالم بی عمل میمونی…

کلام آخر

خب دیگه تو این مقاله تا جایی که حضور ذهن داشتم گفتنی های مربوط به صلح درونی و عزت نفس رو گفتم. از این که اصلا چرا باید عزت نفس رو تقویت کنیم تا این که برای تقویت عزت نفس چه کار هایی میشه کرد. به عنوان ختم کلام باز هم تاکید میکنم این نوشته ها و این مقالات درصورتی که توسط تو عملی نشن هیچ ارزشی برای زندگیت ندارن. اگرررر واقعا قصد تغییر و پیشرفت داری باید از همین لحظه شروع کنی به عملی کردن این دانسته ها. آموزه های مربوط به تقویت عزت نفس محدود به این یک مقاله نمیشه اما خب من تمام سعی ام رو کردم تا کلیدی ترین فاکتور ها رو ارائه بدم. به همین جهت اگر تو برای شروع فقط به همین مقاله عمل کنی شاهد یک تغییر چشمگیر در زندگیت و شخصیتت خواهید بود. امیدوارم به زودی بیای و از نتایج بی نظیرت برامون توی بخش نظرات همین مطلب بنویسی. ?❤️

✍? دوستدار تو، ابراهیم شجاعی

چطور به احساس خوب دائمی برسیم

علت مشکلات و سختی ها در زندگی چیست؟

ابراهیم شجاعی

موسس و مدیر مسئول آکادمی گلوف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا